Jak przygotowuje się wykroje na prasach?
Wykrawania blach polega na wycięciu kształtu zgodnego z wykrojnikiem, który wykonany jest z mocniejszego tworzywa od materiału obrabianego. W procesie wykrawana stosuje się prasy wyposażone w wykrojniki, które z dużą siłą naciskają na blachę i w efekcie powstaje element o dokładnie sprecyzowanych wymiarach. Wykrojnik, czyli stempel podkłada się na blachę, na którą oddziałuje prasa – w wyniku siły docisku powstaje detal o określonym kształcie. Prasy dostosowane są do przenoszenia dużych sił nacisku, dzięki czemu wykrawanie blach przebiega szybko i wydajnie. Co ważne, praca urządzeń regulowana jest za pomocą specjalistycznego oprogramowania, które steruje maszyną i gwarantuje precyzję oraz powtarzalność wykrojów.
Jak działa prasa rewolwerowa?
Wykrawarki rewolwerowe sprawdzają się zarówno w produkcji jednostkowej, jak i masowej. Prasy rewolwerowe wyposażone są w głowicę obrotową, do której montowane jest narzędzie tnące. Z wyglądu głowica z nożem przypomina nieco rewolwer – stad nazwa prasy. Do przebijania blachy służy bijak, który uderzając w blachę, przebija ją. Wykrawanie na prasach rewolwerowych to stosunkowo tania i bardzo uniwersalna technika. Podczas wykrawania na krawędziach blach nie dochodzi do reakcji cieplnej, a więc parametry materiału pozostają niezmienione i nie ma ryzyka powstawania odkształceń plastycznych.
Jakie blachy można wykrawać na prasach?
Na wykrawarkach rewolwerowych o powierzchni roboczej stołu 900 × 1200 mm można przecinać blachy o formatach maksymalnie 1000 × 2500 mm. Możliwe jest cięcie blachy stalowej i aluminiowej o grubości 3 mm oraz blachy kwasoodpornej na 2 mm. Do rodzaju blachy trzeba dostosować wykrojnik, który odpowiada za kształtowanie blachy. Poszczególne rodzaje blach mają różną twardość i wytrzymałość na ścinanie, dlatego wykrojnik dobiera się do parametrów obrabianego materiału.